MLKS Włókniarz Okonek - strona oficjalna

Strona klubowa

Ankiety

Brak aktywnych ankiet.

Logowanie

Przydatne linki

Historia

Powstanie i osiągnięcia sportowe klubu "Włókniarz".


      Już wiosną 1946 roku grupa młodych zapaleńców, a wśród nich: Henryk Szawłoski, Tadeusz Wasilewski, Mieczysław Głuszak, Nikodem Gerle, August Jaguszewski, postanowiła utworzyć drużynę piłki nożnej.

W pierwszych powojennych latach nie posiadano najzwyklejszego sprzętu do gry oraz środków transportu. Do zwykłych butów szwec przybijał korki, z resztek po piłkach uszyto jedną, która nadawała się do kopania.

Pierwszym "sponsorem" zespołu był dyrektor J. Merkel, który podarował materiał na koszulki i spodenki. Uszyto komplet białych koszulek z czerwonymi kołnierzykami a naramiennikami oraz białe spodenki z czerwonymi lampasami.

Tak powstała drużyna piłki nożnej "Lot", która stała się zaczątkiem przyszłego "Włókniarza".
Latem 1946 roku rozegrano pierwszy mecz z drużyną radzieckich żołnierzy, reprezentujących sąsiednie miasteczko, Jastrowie. Rosjanie przewieźli do Jastrowia zawodników "Lotu" wozem bojowym. W Okonku nie było aż tylu chętnych, by skompletować drużynę, dlatego w składzie zespołu znaleźli się chłopcy z okolicznych wiosek.

Na boisku w Jastrowiu okazało się że przeciwnicy mają identyczne stroje. Ponieważ było to bardzo słoneczny dzień dzień piłkarze z Okonka zdjęli koszulki i wtedy przystąpiono do gry. Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny okoneckiej w stosunku 3:1. Ten pierwszy zwycięski mecz sprawił ogromną radość zawodnikom, ponieważ Rosjanie wygrali już kilka towarzyskich spotkań, zwykle z drużynami szczecineckimi. W międzyczasie w miarę możliwości przygotowano do użytku stadion sportowy; usunięto przyrządy gimnastyczne, wyrównano boisko, wkopano bramki, założono na nie druciane siatki.
W styczniu 1946 roku zmieniono nazwę drużyny z "Lotu" na "Włókniarz" Okonek. Jak się potem okazało, była to pierwsza drużyna w Polsce o takiej nazwie. Pierwszym prezesem klubu został Alfons Lipski, a patronował mu niewielki wówczas zakład włókienniczy.

Przez kilka lat okoneccy piłkarze występowali bez sukcesów w klasie C rozgrywek. W 1953 drużyna awansowała do klasy B, w której występowała do 1956.
W 1951 roku powstała druga, obok piłki nożnej, sekcja tenisa stołowego.
W 1955 roku swoją działalność rozpoczęła trzecia w klubie sekcja piłki siatkowej.
09.02>1957 roku na walnym zebraniu nastąpiło przemianowanie Koła Sportowego na Klub Sportowy Ludowe Zespoły Sportowe (KS LZS), który uzyskał osobowość prawną. Od roku 1960 drużyna piłki nożnej "Włókniarz" występowała w rozgrywkach klasy A województwa koszalińskiego. Małe zainteresowanie ze strony dyrekcji Pomorskich ZPW i bierność zarządy były przyczyną zmiany patrona klubu. Nowym patronem Klubu od 1963 roku została Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, zmieniono nazwę z "Włókniarza" na "Gryf". Pod takim szyldem zespół występował przez kilka lat. Po tych zasadniczych przemianach nastąpiło ożywienie działalności klubu. Drużyna szybko awansowała do ligi okręgowej z imponującym stosunkiem bramkowym (112:25). W lidze okręgowej wśród zespołów koszalińskich i słupskich drużyna "Gryfa" występowała ze zmiennym szczęściem.

W roku 1970 "Gryf" stał się ponownie "Włókniarzem", ponieważ patronat nad klubem przejęły Pomorskie Zakłady Przemysłu Wełnianego. W latach 70-tych przeprowadzone zostały różne zmiany: od od podziału administracyjnego kraju, po szereg reorganizacji w sporcie. W wyniku tych zmian Okonek znalazł się w granicach województwa pilskiego. W okresie tym nie zanotowano znacznych sukcesów, choć zespół plasował się na przyzwoitych pozycjach, w rozgrywkach o mistrzostwo pilskiej ligi okręgowej.

W 1975 roku powstała sekcja szachowa.

W 1982 roku "Włókniarz" wzbogacił się o kolejną nową sekcję biegową "Maratończyk".
"Włókniarz" posiadał następujące sekcje:
- piłki nożnej (od 1946)
- szachów (od 1975)
- biegowa "Maratończyk" (od 1982)

Sekcja tenisa stołowego istniała w latach 1951-64 i latach 1958-86. Sekcja piłki siatkowej od 1955 do 1959 roku.

W klubie sekcji piłki nożnej można odnotować fakt, iż do rozgrywek wystawiono, począwszy od sezonu 1979/80, następujące drużyny:
- seniorów w klasie okręgowej
- juniorów w klasie okręgowej
- trampkarzy w lidze trampkarzy

Sezon 1980/81 był od lat zdecydowanie najmniej udany. Drużyna seniorów, zająwszy ostatnią pozycję, została zdegradowana do klasy A. Marazm w klubie nie trwał jednak długo. Odpowiednie posunięcie zarządu, zmiany regulaminowe, zaostrzenie dyscypliny, wynikłe z analizy przyczyn niepowodzeń oraz przykładna praca i mobilizacja zawodników przyczyniły się do awansu już po rocznej absencji. W klasie A drużyna "Włókniarza" prowadziła w tabeli od początku do końca rozgrywek. Także juniorzy zajęli bardzo dobrą drugą pozycję. Sezon 1982/83 ustabilizował drużynę w ścisłej czołówce w województwie pilskim. Czołowymi drużynami w tym okresie były: "Lubuszanin" Trzcianka, "Orzeł" Wałcz, Polonia Piła, "Polonia" Chodzież i "Włókniarz" Okonek. Natomiast trampkarze zajęli w swojej grupie pierwsze miejsce i wystartowali w rozgrywkach o Puchar Wojewódzki Pilskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Wywalczyli w nich trzecie miejsce zdobywając dyplom uznania i nagrodę.
Sezon 1983/84 był bardzo dziwny.

Runda jesienna dla seniorów wypadła fatalnie. Zespół zajmował ostatnia pozycję z dorobkiem 5-ciu punktów. Po właściwym przepracowaniu okresu zimowego, zmobilizowaniu wszystkich sił i rezerw, w rundzie wiosennej osiągnięto nadspodziewanie dobre rezultaty. W przekonujący sposób zażegnano niebezpieczeństwo ponownej degradacji.

zdjęcie

W sezonie tym klub zgłosił do rozgrywek w klasie B czwartą drużynę piłkarską seniorów "Włókniarz II" pod patronatem jednostki wojskowej. Zespół ten występował przez cztery sezony, potem przestał istnieć.

W dniu 15.02.1986 została zawarta umowa pomiędzy władzami klubu a przedstawicielami następujących okoneckich przedsiębiorstw i instytucji:
   1. Urząd Miasta I Gminy oraz Rady Narodowej Miasta i Gminy Okonek.
   2. Pomorskich Zakładów Przemysłu Wełnianego.
   3. Zakładów Naprawczych Mechanizacji Rolnictwa.
   4. Nadleśnictwa Lasów Państwowych.
   5. Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska.
   6. Spółdzielni Kółek Rolniczych
   7. Przedsiębiorstwa Produkcji Drzewnej "LAS".
   8. Banku Spółdzielczego Samopomoc Chłopska.
   9. Stacji Hodowli Roślin "Bąk"

Od tego dnia klub stał się Międzyzakładowym Ludowym Klubem Sportowym (MLKS "Włókniarz" Okonek).
Umowa ta dotyczyła zasad współpracy poszczególnych przedsiębiorstw i instytucji w działalności na rzecz klubu.

W 1988 roku drużyna seniorów po zajęciu drugiej pozycji stanęła przed szansą awansu do ligi międzywojewódzkiej (pilsko-gorzowskiej), utworzonej rok wcześniej.
Należało rozegrać dwumecz z zespołem "Orła" Międzyrzecz. Oba mecze miały dramatyczny przebieg. W Międzyrzeczu wygrali "Włókniarze" 1:o, w Okonku natomiast w takim samym stosunku zwyciężyli piłkarze "Orła". W dogrywce gola na wagę awansu zdobyli zawodnicy okoneccy, ku wielkiej radości licznie przybyłej publiczności. W ten sposób drużyna piłkarska z małego Okonka znalazła się pośród najlepszych drużyn województwa pilskiego i gorzowskiego. Rok później w wyniku kolejnej reorganizacji  zlikwidowano ligi międzywojewódzkie w całym kraju.

W latach 1989 - 2009 Włókniarz rozgrywał swoje spotkania na szczeblu pilskiej klasy okręgowej. Niestety sezon 2008-2009 zakończył się degradacją z popularnej "okręgówki".

Od sezonu 2009-2010 drużyna z Okonka próbuje swych sił w pilskiej A klasie.

 

Ostatnie spotkanie

Leśnik MargoninMLKS Włókniarz Okonek
Leśnik Margonin 5:1 MLKS Włókniarz Okonek
2018-03-24, 17:00:00
    relacja »
oceny zawodników »

Reklama

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 4 gości

dzisiaj: 43, wczoraj: 66
ogółem: 1 250 756

statystyki szczegółowe